Dawno temu skleiłam artykuł na temat pierwowzorów naszych ukochanych disney’owskich bajek, które nie były aż tak idealnie i zwykle daleko im było do happy endu. Halloween w końcu nas odwiedziło, więc czemu by nie wrócić do tego tematu.

1

Animacja z 1992 roku jest luźną adaptacją jednej z historii z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. W oryginalnej wersji Aladyn był synem krawca, wychowywanym tylko przez matkę. Pewnego dnia do ich domu zawitał mężczyzna podający się za stryja naszego bohatera. W rzeczywistości był złym czarnoksiężnikiem, który pragnął zdobyć magiczną lampę, a jedyną osobą, która mogła mu w tym pomóc, był właśnie Aladyn. Mag kazał mu wejść do jaskini, w prezencie przekazując mu amulet – magiczny pierścień. Gdy chłopak już wracał ze zdobyczą, nerwowy czarodziej zepchnął go ze skarpy, tracąc przy tym lampę. Aladyn przeżył upadek, a gdy przypadkowo potarł pierścień, okazało się, że mieszka w nim dżinn, który od teraz był jego sługą. Parę dni po powrocie do domu potarł lampę, z której wyłonił się dżinn, podobny do tego pierwszego, i oświadczył, że jest sługą posiadacza lampy. Z pomocą magicznych sił dżinna z lampy Aladyn stał się człowiekiem zamożnym. Zakochał się w córce władcy Chin – Badr-el-Badur – i po licznych perypetiach ostatecznie został jej mężem, stając się jednocześnie następcą tronu. Historia ta dotarła do złego czarnoksiężnika, który zrozumiał, że to właśnie ten chłopak, któremu kazał zdobyć lampę. Pojechał do Chin w przebraniu kupca, który wymienia stare lampy na nowe. Księżniczka, nie wiedząc nic o dżinnie, oddała mu lampę męża. Mag stał się władcą lampy i rozkazał przenieść pałac wraz z księżniczką do swojej ojczyzny. Sam Aladyn został aresztowany z rozkazu teścia, który obwiniał go o porwanie córki. Skazanemu udało się jednak uwolnić, gdy lud wszczął zamieszki w jego obronie. Dostał 40 dni na odnalezienie księżniczki. Wtedy przypomniał sobie o dżinnie z pierścienia, od którego dowiedział się, co się stało, i który przeniósł go do siedziby czarodzieja. Aladyn odnalazł Badr-el-Badur i wyjawił jej swój plan. Następnej nocy kobieta spiła czarownika winem, a jej mąż zabił go i odzyskał magiczny przedmiot. Razem wrócili do Chin i żyli długo i szczęśliwie. Przerażające? Chyba niezbyt, ale ciągle mocno różniące się od bajkowej wersji.

2

Jedna z najsłynniejszych animacji ostatnich lat bazuje na motywach stworzonych przez Hansa Christiana Andersena. Co ciekawe, Elsa pierwotnie miała być „tą złą” i zdecydowanie bardziej przypominałaby wtedy swój pierwowzór. Koniec końców twórcy zrobili z niej postać skomplikowaną, ale ostatecznie dobrą i troskliwą, a głównym podobieństwem między tymi dwiema wersjami staje się tylko śnieg. W baśni „Królowa Śniegu” poznajemy historię dwójki dzieci – Gerdy i Kaja. Pewnego wiosennego dnia do oka Kaja dostał się odłamek roztrzaskanego diabelskiego zwierciadła, który sprawił, że od tego momentu wszystko, co piękne i dobre postrzegał jako brzydkie i złe. Chłopiec stał się złośliwy i okrutny, a także zupełnie zależny od pewnej tajemniczej kobiety. Była nią oczywiście tytułowa Królowa Śniegu. Mimo ostrzeżeń Kaj przywiązał swoje sanki do jej zimowego powozu i odjechał w nieznane. Gerda oczywiście ostatecznie uratowała przyjaciela, choć nie obyło się bez problemów.

3

„Zaplątani” to chyba jeden z moich ulubionych filmów Disney’a. Jednak w oryginalnej wersji historia Roszpunki nie była taka kolorowa… Młode małżeństwo mieszkało niedaleko ogrodu złej czarownicy o imieniu Gotel, w którym rosła między innymi roszpunka. Żona bardzo chciała ją mieć, więc kochający ją mężczyzna postanowił ją zdobyć. Został jednak przyłapany przez wiedźmę i w zamian za własne życie zdecydował się oddać kobiecie pierworodne dziecko. Długowłosa dziewczyna w wieku 12 lat została zamknięta przez potężną czarownicę Gotel w wieży bez schodów. Pewnego dnia odnalazł ją książę, którego zauroczył śpiew dziewczyny i od tego momentu wracał do niej co noc. Gdy wiedźma dowiedziała się o tych tajnych spotkaniach, w gniewie obcięła Roszpunce włosy i wypędziła ją do pustelni. Następnie zwabiła mężczyznę i oznajmiła mu, że już nigdy nie zobaczy ukochanej. Ten z rozpaczy wyskoczył przez okno. Przeżył, ale upadł na ciernie, które wykłuły mu oczy. Wiele dni później usłyszał śpiew Roszpunki i dzięki temu ją odnalazł. Ze szczęścia dziewczyna zaczęła płakać, a jej łzy uleczyły jego ślepotę.

5

Mitologia słynie z dość nietuzinkowych historii, które rzadko kończą się szczęśliwie. Herkules, a właściwie Herakles, był synem Zeusa z nieprawego łoża, co nie do końca podobało się jego żonie – Herze. Jedną z żon herosa była Megara, córka króla Teb. Była jego „nagrodą” za zasługi w czasie wojny i urodziła mu kilkoro dzieci. Wspaniała historia kończy się jednak, gdy macocha wpędza Heraklesa w furię i ten morduje całą rodzinę.

4

Bazujący na książce Daniela P. Mannixa o tym samym tytule, film „Lis i Pies” opowiada o przygodach lisa imieniem Todd i psa myśliwskiego Miedziaka. Animacja sama w sobie jest wzruszająca, ale jak było naprawdę? Zwierzaki dorastają i nie są już dłużej przyjaciółmi. Gdy Miedziak wyrusza na polowanie, zaczyna biec za Toddem, aż ten umiera ze zmęczenia. To jeszcze nie koniec historii. Gdy właściciel psa starzeje się, zabija go przed przeprowadzką do domu spokojnej starości. Wyobrażacie sobie gorsze zakończenie?

To prawda, że ta część była mniej krwawa niż poprzednia, ale i tak mam nadzieję, iż choć trochę Was zaskoczyłam. A może sami znacie jakieś przerażające pierwowzory bajek z dzieciństwa? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

Advertisements

Jedna myśl na temat “Przerażających bajek część druga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s