Jak wielu z Was może już wie, z Fiodorem łączy mnie dziwna więź. Uwielbiam jego dzieła, jestem zakochana w Zbrodni i karze, jednak przychodzi taki moment, kiedy tej miłości mam zwyczajnie przesyt. 

Idiotę określa się mianem najwybitniejszego dzieła tego rosyjskiego pisarza. Autor zagłębia się w najgłębsze zapadnie ludzkiej duszy, szukając zarówno dobra jak i zła. Zazwyczaj wychodzi mu to świetnie, więc czemu tutaj miałoby być inaczej?

11.05.16 - east pacific hotelSouth Richmond Hill, NY (1)

Książę Lew Myszkin – kochający bliżnich, dobry i współczujący, a jednocześnie bez grosza przy duszy. Wszystko ma się zmienić, kiedy tylko dojedzie do Rosji by odebrać spory majątek. Bycie jednak bezgranicznie dobrą osobą, tworzy automatycznie w człowieku wady, które potrafią mocno namącić w życiorysie. Myszkin w tym wszystkim jest naiwny jak dziecko i niesamowicie łatwowierny. Jest to postać zupełnie nie pasująca do swoich czasów.

Nie dajcie się zwieść tytułowi, według wielu źródeł jest on ironiczny, a Dostojewski miał na celu nakreślenie portretu osoby bezgranicznie dobrej, jednak czy często właśnie takie persony nie wydają nam się głupie?

11.05.16 - east pacific hotelSouth Richmond Hill, NY

Idiota to także ukazanie dwóch różnych postaci kobiecych – Nastazji Filipowej oraz Agłai Iwanownej. Obie książę darzy uczucie i nie ma pojęcia, z którą być. Ta miłość momentami jest wręcz tragiczna w skutkach.

Minusem tej powieści jest fakt, że strasznie ciężko zrecenzować ją, bez zdradzania skrawków fabuły. Mogłabym rzucać sformowaniami typu wybitne dzieło, mądre przesłanie, zmusza do przemyśleń, ale po co? To nie oddaje sensu Idioty.

Dostojewski w każdej ze swoich książek (na ten moment przeczytałam trzy z nich) rozprawia na temat natury człowieka. Jego przemyślenia są nadal aktualne, co może, a nawet powinno nas przerażać, bo od tamtych czasów już trochę minęło, a społeczeństwo ciągle nie wyciągnęło wniosków. Chyba, że właśnie taka jest natura ludzka?

11.05.16 - east pacific hotelSouth Richmond Hill, NY (2)

 Rzadko mówił on o zaletach, a jeśli już, to z drugiej strony dostawaliśmy negatywny odbiór społeczeństwa wobec osoby dobrej. Tak właśnie jest w Idiocie. Myśleć by można, że pozytywna postać dostanie happy end. Fiodor chyba nie lubił „i żyli długo i szczęśliwie”.

Jeśli jesteście miłośnikami literatury rosyjskiej i tekstów Fiodora Dostojewskiego, to już Was lubię, a tak zupełnie na serio – dajcie szansę wymagającej literaturze. Trochę się pomęczycie, ale nie będziecie żałować.


Tytuł: Idiota
Tytuł oryginału: Идиот
Autor: Fiodor Dostojewski
Data premiery: 17 lutego 2016 r.
Data I wydania: 18698 r. 
Ocena: 8/10


Dziękuję wydawnictwu MG za tę wspaniałą książkę.

237c1-logo-mg-2

Advertisements

Jedna myśl na temat “„Żegnaj, książę, pierwszy raz w życiu widziałam człowieka!” – „Idiota” Fiodora Dostojewskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s