Był jednym z największych fizyków teoretycznych XX wieku, opracował teorię względności oraz współtworzył prace nad korpuskularno-falową teorią świata, którą niedawno udało się potwierdzić. Odkrył emisję wymuszoną, a za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego zdobył Nagrodę Nobla. Albert Einstein na stałe odcisnął swoje piętno w świecie fizyki i filozofii nauki.

„Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.”

Prac dotyczących życia Alberta Einsteina możemy znaleźć wiele – czysto naukowych, jaki także biograficznych. Kolejną próbę opisania życia tego wybitnego naukowca postanowił się podjąć dr Jerzy Kierul – fizyk pracujący na Uniwersytecie Łódzkim, a także autor biografii Newona, Keplera i wielu innych.

Pozycja ta, choć zawiera z sobie elementy naukowe, jest bardzo przystępna i pisana językiem, który powinien zrozumieć zarówno inżynier, jak i laik. W końcu ciężko pominąć szczegóły jego pracy naukowej. Nie zagłębiamy się oczywiście w szczegóły teorii względności, od tego są inne prace, ale warto wiedzieć, o co chodzi.

„Dlaczego właśnie ja sformułowałem zasadę względności? Ile razy zadaję sobie to pytanie, wydaje mi się, że przyczyna jest następująca: normalny dorosły człowiek w ogóle nie rozmyśla nad problemami czasu i przestrzeni. W jego mniemaniu przemyślał to już w dzieciństwie. Ja jednak rozwijałem się intelektualnie tak powoli, że czas i przestrzeń zajmowały moje myśli nawet wtedy, gdy stałem się już dorosły.”

Samo wydanie także prezentuje się całkiem dobrze. Porządna twarda oprawa z okładkę, która może nie przyciąga uwagi, ale nawiązuje do serii „Biografie sławnych Ludzi”. Tekst ozdobiony został zdjęciami, wykresami i rysunkami, które świetnie dopełniają spisane życie prywatne praz pracę naukową.

Od zbuntowanego ucznia do genialnego profesora. Droga ta była wyboista i pełna zakrętów, ale także niesamowicie interesująca. Ekscentryczna postać Einsteina warta jest poznania, nawet jeśli „nie siedzi się” w temacie fizyki teoretycznej.


Tytuł: „Einstein”
Autor: Jerzy Kierul
Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Data premiery: 23 marca 2016 r.
Ocena: 8/10


Za egzemplarz dziękuję Państwowemu Instytutowi Wydawniczemu.

resize900x500_b606514a6f2de0eb25b2acab194d8d48

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s