Matt Murdock jest młodym, nowojorskim prawnikiem, mieszkającym w centrum mafijnych porachunków – Hell’s Kitchen. W młodości za sprawą wypadku stracił wzrok. Tragedia z dzieciństwa dał mu niezwykły dar – nadnaturalnie wyostrzone zmysły. Jakiś czas później jego ojciec – znany bokser – został zamordowany. Od tamtego czasu prowadzony chęcią zemsty walczy z przestępczością na ulicach metropolii w kostiumie diabła.

„Diabeł stróż” to komiks, od którego zaczniemy nasz tydzień z mścicielem w czerwonym przebraniu. Matt ratuje spod kół samochodu nastolatkę i jej niemowlę. Po pewnym czasie dziewczyna pojawia się w biurze prawnika i opowiada mu historię o niepokalanym poczęciu. To anioły przysłały ją do niego i zdradziły jej ukrytą tożsamość Murdocka. Nastolatka oddaje mu swoje niemowlę i prosi o ratunek. Dziecko ponoć jest Zbawicielem, jednak czy jest tak w rzeczywistości?

Kevin Smith znany jest w naszym kraju bardziej jako reżyser filmowy, jednak jako twórca komiksów jest już u nas mniej popularny. Brał udział w tworzeniu między innymi „Kołczanu” oraz „Kaznodziei”, na podstawie którego niedługo pojawi się serial. Stworzy także jedną ze słynniejszych historii o Diable z Hell’s Kitchen To właśnie w tym komiksie daje nam historię starą jak świat, ale jednak w nowej odsłonie. W walce dobra ze złem nigdy nie możemy do końca być pewni, kto jest po której stronie. Rogi na głowie o niczym w tej kwestii nie przesądzają.

Opowieść o zbawicielu i końcu świata jest popularna w komiksie. Cudowne dziecko, które ma uratować ludzkość, ten jedyny, który może mu pomóc… Oklepane? Może i tak, ale czyta się bardzo dobrze.

daredevil_guardian
Dobro i zło nie pozostają jedynym dualizmem, jaki możemy znaleźć w komiksie Smitha. To także połączenie dość smutnej i ponurej historii z odrobiną dawką humoru, która niweluje przesadny patos. Ten lekki luz sprawia, że przez kredowe strony, okraszone często długimi dialogami i monologami wewnętrznymi głównego bohatera, przechodzi się niesamowicie płynnie.

Przy omawianiu jakiegokolwiek komiksu nie można zapomnieć o szacie graficznej, która w przypadku „Diabła stróża” idealnie wpasowuje się w klimat. Joe Quesada ma wyrazisty styl z ostrymi konturami i dużą ilością kolorów na czele. Wizerunek postaci świetnie wpasowuje się w koncepcję całej pozycji. Z jednej strony są niesamowicie dopracowane i realistyczne, jednak czuć w nich odrobinę komiksowego przerysowania. Kadry są często niestandardowe, a ich rozmieszczenie jest dokładnie przemyślanie. Również z dynamiką Quesada nie ma najmniejszego problemu.

„Diabeł stróż” to komiks dobry na początek, nawet dla osoby, która z uniwersum Marvela do tej pory miała niewiele do czynienia. W zrozumieniu większości odniesień laikom pomogą dokładne przypisy. Kevin Smith odwalił kawał dobrej roboty, tworząc tę historię, ale mam wrażenie, że całość prezentowałaby się jeszcze lepiej, gdyby komiks został skierowany tylko dla dorosłych odbiorców.


Tytuł: „Diabeł stróż”
Tytuł oryginału: „Guardian Devil”
Scenariusz: Kevin Smith
Szkic: Joe Quesada
Rok wydania: 2004 r.
Rok premiery: 1999 r.
Ocena: 6/10

Advertisements

3 myśli na temat “Człowiek nie znający strachu – „Diabeł stróż”, czyli inna historia Daredevila

  1. Ja w komiksach w ogóle się nie orientuje, ale ciągle mam nadzieję to zmienić! Co do „Daredevila” to zaczęłam oglądać serial, ale jakoś na drugim odcinku przestałam xD Muszę koniecznie wrócić do oglądania!

    Lubię to

    1. Zarówno pierwszy, jak i drugi sezon, mają jedną wadę – długo się rozkręcają. Będę o tym z resztą pisać jutro lub pojutrze. Co do komiksów – w Polsce problem z nimi jest taki, że te dobre są zazwyczaj bardzo drogie. Bez 70 zł na jeden tom nie masz co wchodzić do sklepu :/

      Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s