The Doors – amerykańska grupa rockowa, która na wieczność wpisała się na karty historii muzyki. Wszystko zaczęło się od przypadkowego spotkania dwóch studentów szkoły filmowej. Skompletowanie pozostałego składu było tylko kwestią czasu. Po ponad 40 latach od rozwiązania grupy, ich muzyka nie traci na popularności.

Jim Morrison to jedna z najbardziej enigmatycznych postaci w historii. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś taki istniał. Niezwykle inteligentny i utalentowany zaginął wśród mitów, które wokół niego przez tyle dekad narosły.

Mick Wall znany jest jako brytyjski dziennikarz muzyczny, radiowy oraz prezenter telewizyjny. Jest także autorem wielu biografii, m.in. o Ozzym Osbournie, Iron Maiden czy Metallice.

Na rynku znajdziemy mnóstwo publikacji na temat tego legendarnego zespołu z lat 60. Wspomnienie na temat Morrisona, Manzarka, Kriegera i Densmore’a spisywały kochanki, współpracownicy, dziennikarze… Ilość historii, mitów i plotek na temat samozwańczego Króla Jaszczurek jest tak ogromna, że ciężko oddzielić prawdę od fikcji. Pomimo wielu filmów, książek oraz artykułów temat dalej nie wydaje się wyczerpany.

„Chwilami mieliśmy z nim naprawdę ciężko. Próbował przekroczyć wszystkie granice, dojść najdalej jak tylko można. Nie mogłem tego zrozumieć. Ja wywodziłem się z hinduskiej, jasnej strony metafizyki. On był zawsze po stronie Nietzchego.”
-John Densmore, perkusista The Doors

Lata 60. były czasem niezwykłym, kolorowym i pełnym wolności pod każdym względem. Ćpał każdy, a alkohol lał się strumieniami. Właśnie taki obraz jest tłem do tej niezwykłej historii. Historii, która jest zapisem pewnej epoki.

Nie poznajemy tylko  szybkiej drogi na szczyt i bolesnego upadku zespołu. Poznajemy Morrisona jako niezbyt zdrowego na umyśle geniusza, który żyje w świcie sztuki i fantazji, wśród ludzi, ale osamotniony. Mick Wall dotarł do wielu wypowiedzi na jego temat, który nie odkrył nikt inny. Rzucają one całkowicie inne światło na tę postać.

Nie jest to jednak pozycja bez wad. Choć tytuł informuje odbiorcę, że jest to historia całego zespołu, niewiele miejsca poświęcone jest pozostałym członkom grupy. Wiecznie żyjący w cieniu Morrisona nawet tutaj nie otrzymali należnej atencji. Oczywiste jest, że Jim stał się  legendą i ikoną tamtych czasów, i nawet po śmierci daje The Doors należyty rozgłos.

Styl autora jest świetny – szczery i bezpośredni. Nie próbuje stawiać zespołu na piedestale, nie narzuca czytelnikowi swojej opinii. Przez te 578 stron płynie się, w lekturę tej biografii wpada się jak w najlepszą powieść.

Mich Wall przedstawił kompletną biografię Jima Morrisona, pełną szczegółów, o których do tej pory nie było głośno. Choć wokalista przez wielu uważany był za zwykłego ćpuna, a jego muzykę za przerost formy nad treścią (nie rozumiem tej opinii), nie można odmówić mu wielkiego talentu. Zdecydowanie jest to książka dla fanów tego zespołu, ale też i dla tych, którzy są po prostu zainteresowani tą historią. Warto po nią sięgnąć.


Tytuł: „Gdy ucichnie muzyka. Biografia The Doors”
Tytuł oryginału: „Love becomes a funeral pyre”
Autor: Mick Wall
Data premiery: 10 marca 2016
Ocena: 8/10


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu In Rock.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s