7/10 · historyczne · literatura faktu · reportaż · Łukasz Walewski

Jak się zachować? – „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” Łukasz Walewski

Po co zwykłemu, szaremu człowiekowi znać protokół dyplomatyczny? Przecież nigdy nie będziemy z niego korzystać. Czy na pewno? Przypomnijcie sobie, ile razy zdarzyło Wam się nie wiedzieć, jak się zachować w oficjalnej, a nawet prywatnej sytuacji. Jeśli chcecie się uchronić przed kolejnym faux pas, ta książka może Wam się przydać.

„Dyplomacja to sztuka mówienia komuś „Idź do diabła!” w taki sposób, aby już cieszył się na samą myśl o tym, jaka przyjemna czeka go podróż.”

„Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” w przystępny, humorystyczny, ale i błyskotliwy sposób prezentuje świat najważniejszych person świata. Głowy państw nie są jednak osobami nie omylnymi i nawet im zdarzy się zachować nieodpowiednio. Ta książka łączy w sobie zbiór anegdot i genialny podręcznik savoir vivre’u.

Łukasz Walewski do tej pory znany był głównie jako dziennikarz radiowej trójki i prowadzący audycje „Trzecie oblicze dyplomacji”, „Trzy strony świata” i „Europa od kuchni”. Ukończył także studia na kierunku stosunki międzynarodowe. Ma więc wszystkie potrzebne predyspozycje by być naszym przewodnikiem w świcie wielkich polityków.

„Nie są to prawa pisane, narzucone nam przez władzę, są jednak może bardziej obowiązujące, bo je stworzyły pokolenia całe, bo je uświęcił obyczaj, tradycja”
– „Zasady i nakazy dobrego wychowania” Maria Vauban, Michał Kurcewicz

Książka „Przywitaj się z królową” wytłumaczy Wam w jakiej kolejności witać gości, co dawać a czego nie w prezencie, a nawet jak ubrać się na audiencję do samego papieża. Ogrom wiedzy, jaki serwuje nam autor jest ogromny, ale bardzo przystępny. To książka, która warto mieć na półce, bo nigdy nie wiadomo, co spłata nam los i na co będziemy musieli być przygotowani. To taka deska ratunku w kwestii „Jak ja mam się ubrać, zachować?”.

Całość podzielona jest na rozdziały tematyczne, więc łatwo będzie nam można znaleźć potrzebny fragment. Każda zasada savoir vivre opatrzona jest historią, która szybko udowadnia wątpiącym, dlaczego jest to tak ważne.

„Nie wierzę ludziom, którzy twierdzą, że ubranie nie jest ważne”
-Miuccia Prada

Możecie tę pozycję równie dobrze potraktować jako zabawną odskocznie od ponurej, zimowej codzienności. W końcu kto z nas nie lubi pożartować z polityków? Głowy państwa i ich gafy to taki wdzięczny temat. Takiego zbioru anegdot nie znajdziecie chyba w żadnej innej pozycji. Czyta się jak bardzo dobrą powieść.

Bawiąc uczy, ucząc bawi. Kwestia merytoryczna jest w tej pozycji najważniejsza i spełniona w każdym calu. Może mistrza dyplomacji z nas nie zrobi, ale na pewno nakieruje nas na dobrą drogę do podbicia salonów.


Tytuł: „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie”
Autor: Łukasz Walewski
Data premiery: 4 listopada 2015
Ocena: 7/10


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non. 

2f5bf-156494_331068716992514_575609920_n

Advertisements

6 thoughts on “Jak się zachować? – „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” Łukasz Walewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s