Czy naprawdę zjadamy pająki z trakcie snu? Czy Napoleon był niski, a piramidy zbudowali niewolnicy? Nic bardziej mylnego. Te i inne popularne mity obala w swojej książce znany i lubiany Radek Kotarski. Powiem wam szczerze – całe życie w kłamstwie…

Radek Kotarski jest jednym z najpopularniejszym, a przeze mnie osobiście najbardziej szanowanym youtuberem w naszym kraju. Jego świetnie wizualnie i merytorycznie przygotowane filmy bardzo szybko zdobyły popularność nie tylko wśród młodego, obytego z internetem pokolenia. Nawet moja mama na lekcjach odtwarza niektóre z nich, a to już o czymś świadczy 😉

Kotarski z wykształcenia jest prawnikiem, kiedyś prowadził nawet własną firmę, ale wszystko to porzucił dla jednego celu – by przekazywać wiedzę w trochę inny sposób niż przewiduje szkolnictwo. W skrócie tak właśnie powstały Polimaty i tak zaczęła się cała przygoda z popularyzacją wiedzy. Od niedawna można do także zobaczyć w TVP2, gdzie prowadzi „Podróże z historią”.

Miałam okazję spotkać Radka na tegorocznych Targach Książki w Krakowie, czym oczywiście muszę się pochwalić. Okazał się człowiekiem mega sympatycznym, pogodnym i z niezłym poczuciem humoru. Tym chętniej sięgnęłam po jego książkę, która już od kilku dni leżała na mojej półce.

„Nic bardziej mylnego” nie jest podręcznikiem, ale i do standardowej książki mu daleko. Mam wrażenie, że w tej książce pojawiło się to, o czym autor chciał powiedzieć widzom, ale nie do końca nadawało się na pełny odcinek. Ciekawe rozwiązanie. Fani jego programu bez problemu zauważą, że nie brał w tym przedsięwzięciu udziału żaden ghostwriter. Czytając, po prostu słychać Radka, jego sposób wypowiadania się i głos nauczyciela, który chce, abyśmy jak najwięcej zrozumieli.

Informacje, które przekazuje nam w książce, są bardzo zróżnicowane. Całość podzielona jest na sześć bloków tematycznych, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Każde stwierdzenie podparte jest wiarygodnym źródłem, stąd i bibliografia jest całkiem pokaźnych rozmiarów.

„Nic bardziej mylnego” to książka dla każdego. Napisana przyjaznym, a jednocześnie profesjonalnym językiem, przekazuje wiadomości, które powinny zaciekawić nawet najbardziej opornych na wiedzę. I nie, to nie jest „kolejna książka napisana przez youtubera o niczym”. Dajcie Radkowi szansę, nie będziecie żałować.


Tytuł: „Nic bardziej mylnego”
Autor: Radek Kotarski
Data premiery: 19 października 2015
Ocena: 8/10


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Znak Literanova.

5616484534e1221da080b7-811162-wm

Advertisements

7 myśli na temat “Pogromca mitów – „Nic bardziej mylnego” Radek Kotarski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s