Nie mogę nazwać się wielką fanką tego zespołu, ale jedno należy przyznać – obok karnawału, samby czy kawy, Sepultura jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych Brazylii. Przez trzy dekady mogliśmy obserwować ich niepowtarzalny i ciągle rozwijający się styl, do którego miłością zapałały całe rzesze fanów. Tak tworzyła się legenda.

Książka trafiła do mnie przez kompletny przypadek. Nawiązując współpracę z wydawnictwem InRock, umawiałam się na całkiem inną pozycję. Wypadki się jednak zdarzają i tak oto stałam się nie-tak-bardzo-dumnym posiadaczem „Brazylijskiej furii”. Jako że nie są to do końca moje klimaty, bardzo długo nie mogłam się zebrać do lektury. Oczywiście wydawnictwo z góry za to opóźnienie przepraszam. W końcu się jednak udało. Pytanie tylko, czy było warto?

Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o autorze. Jason Korolenko jest wielkim fanem zespołu i to z jego perspektywy poznajemy długą i krętą historię Sepultury. Wszystko oczywiście podparte zostało źródłami oraz wypowiedziami muzyków, co potwierdza autentyczność całej biografii. Korolenko chce jednak ukazać ich w jak najlepszym świetle, dlatego nie spodziewajcie się tam ogromnej ilości skandali i szokujących wydarzeń. Wszystko wydaje się stosunkowo spokojne.

źródło: http://www.deathmagnetic.pl/
źródło: http://www.deathmagnetic.pl/

Co w takim razie dostajemy? Zbiór najważniejszych wydarzeń i szczegółowy opis każdego etapu kariery Sepultury. Jeśli kogoś interesują przełomowe momenty, relacje z najważniejszych koncertów czy tras, nie powinien się zawieść. Bardziej dociekliwego fana, może ta pozycja trochę znudzić, gdyż nie znajdzie tutaj żadnych nowości.

W ciekawy sposób Korolenko wypowiada się też o albumach zespołu. W prawdzie są to recenzje mocno subiektywne i z zasady pozytywne, ale jednocześnie niesamowicie zachęcają do zapoznania się z twórczością zespołu. Wszelkie historie czy inspiracje związane z danymi kawałkami aż zmuszają do kliknięcia „play” na odtwarzaczu.

W większości tego typu publikacji znajdziemy wkładki z mniej lub bardziej znanymi fotografiami. Tutaj jest ona naprawdę spora, a do tego zawiera dokładną dyskografię zespołu. Żadna publikacja nie została pominięta, co zdecydowanie ułatwi miłośnikom poszukiwania nowych utworów i poszerzanie kolekcji.

Mimo wszystko cieszę się, że w końcu zebrałam się do lektury. I choć dalej do końca nie przekonałam się do tej muzyki (wiem, że są tutaj tacy, którzy mnie za te słowa zjedzą), dałam w końcu Sepulturze szansę i kilka perełek udało mi się odnaleźć. Jeśli lubicie taką muzykę, po książkę sięgajcie bez wahania. Nie powinniście żałować.


Tytuł: „Sepultura. Brazylijska furia”
Tytuł oryginału: „Sepultura”

Autor: Jason Korolenko
Data premiery: 8 października 2014
Ocena: 7/10


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu InRock. 

 

 

Advertisements

3 myśli na temat “Brazylijski towar eksportowy – „Sepultura. Brazylijska furia” Jason Korolenko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s