Bajki Disney’a zna każdy. Czy to „Królewna Śnieżka” z 1937 roku czy te bardziej współczesne, jak „Kraina lodu”. Na nich się wychowaliśmy. Były tym magicznym elementem dzieciństwa. Wzruszały, bawiły, uczyły… Jednak czy na prawdę były takie piękne? Skąd twórcy wzięli pomysł na takie historie? I czy na prawdę wszyscy żyli długo i szczęśliwie? 

Odpowiedź brzmi „nie”. I właśnie dzisiaj, w tą ponurą, jesienną środę, postanowiłam zaprezentować wam ich okrutne pierwowzory.

W oryginalnej wersji bajki autorstwa Hansa Christiana Andersena Syrenka także oddaje swój piękny głos w zamian za nogi, ale jednocześnie zgadza się, by odcięto jej język. Do tego wszystkiego nogi sprawiają jej ogromny ból, ma wrażenie jakby cały czas chodziła po ostrych nożach. W całym tym układzie był jeszcze jeden haczyk – jeśli książę poślubi inną, Syrenka umrze. No cóż, jest ryzyko, jest zabawa. Oczywiści mężczyzna zakochuje się w innej, więc syrenie siostry postanowiły ją uratować i pomóc ZAMORDOWAĆ księcia. Oczywiście zakochana w nim po uszy dziewczyna nie potrafi tego zrobić i postanawia odebrać sobie życie. Zrozpaczona skoczyła do morza, jednak pochwyciły ją córy powietrza i w ten sposób stała się jedną z nich.

Untitled design (1)

Tą historię także znają wszyscy. Zła macocha, wredne siostry, magia, ptaszki ćwierkają i tak dalej, i tak dalej. Cóż, oryginał jednak jest odrobinę bardziej krwawy. Gdy książę wyrusza na poszukiwanie Kopciuszka ze szklanym pantofelkiem w dłoni, przyrodnie siostry postanawiają odciąć sobie palce u stóp, by te zmieściły się w pięknym buciku. Oczywiście plan nie zadziałał (Na prawdę sądziły, że facet tego nie zauważy? ) i to Kopciuszek wychodzi za niego za mąż. Czy to koniec? Już prawie. Jak to w bajkach – musi być jeszcze wspaniały ślub. Najlepiej taki, na którym magiczne ptaki wydłubią oczy wrednym siostrom. To się chyba nazywa karma, co nie?

Untitled design (2)

Sama bajka jest dość smutna, a co dopiero prawdziwa historia, na której została oparta. Tak, Pocahonts na prawdę istniała. Kiedy poznała Johna Smitha, była zaledwie dzieckiem, ale dzięki temu, że jej ojciec był wodze plemienia, udało jej się uratować mężczyznę przed egzekucją. Nie jest do końca pewne, czy to dokładnie tak wyglądało ich pierwsze spotkanie i czy w ogóle taka sytuacja miała miejsce. Wiadomo jednak, że została pojmana przez kolonistów, prawdopodobnie zgwałcona, zmuszona do przejścia na chrześcijaństwo i do poślubienia Johna Rolfa. Pierwotnie była uważana przez brytyjskie społeczeństwo za symbol „oswojonego dzikus”. Kobieta jednak świetnie odnalazła się w nowym świecie. Zbierała nawet fundusze na chrześcijańską szkołę dla indiańskich i angielskich dzieci, i ostatecznie została nazwana „indiańską księżniczką”. W wieku 22 lat [!] zachorowała na czarną ospę i zmarła.

Untitled design (4)

Bracia Grimm byli strasznymi sadystami, ale w tym przypadku to dobrze, bo zła królowa w końcu dostaje to, na co zasłużyła. Śnieżka budzi się po otruciu jabłkiem, tak jak w bajce, jednak ta informacja to królowej nie dociera. Jakiś czas później zostaje ona zaproszona na ślub pięknej i młodej królewny. Wyobraźcie sobie jej minę, kiedy okazało się, że panną młodą jest Śnieżka, która oczywiście marzy, by zemścić się na złej kobiecie. Królowa zostaje zmuszona do noszenia rozgrzanych do czerwoności butów i tańczyć, dopóki nie umrze. To musiało być wspaniałe wesele.

Untitled design (5)

Słynna powieść Victora Hugo nie jest tak słodka jak jej disney’owska wersja. W „Katedrze Marii Panny w Paryżu” Esmeralda zostaje oskarżona o próbę zabójstwa Phoebusa i skaza na śmierć przez powieszenie. Quasimodo postanawia ją uratować, ale szybko zostaje odnaleziona przez Frollo, który decyduje się zabić kobietę. Quasimodo jest załamany i czuwa nad ciałem ukochanej tak długo, aż sam umiera z głodu.

Na dzisiaj to koniec strasznych historii. Mam nadzieję, że Wam się podobało. Jeśli chcielibyście, aby pojawiła się także część druga, a może nawet i trzecia, dajcie znać w komentarzach. 🙂

Wszystkie ilustracja  pochodzą z www.diply.com.
Advertisements

16 myśli na temat “Przerażające bajki Disney’a. Część 1.

 1. Świetny post. Niektóre bajki czytałam w ich oryginalnej wersji, znałam więc prawdziwe losy Małej syrenki czy Kopciuszka. Za to Królewna Śnieżka jakoś mi umknęła, a finał naprawdę ciekawy 😀 A w temacie tej bajki polecam też opowiadanie Gaimana, w którym okazuje się, że to Śnieżka jest tą złą. Świetna zabawa przy tym (zbiorek „Dym i lustra”, a tytułu opowiadania nie pamiętam 😛 )
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  Lubię to

 2. Sam Disney też jest nieco creepy 😉
  Pamiętam też takie króciutkie przed Kaczorem Donaldem – np. o opuszczonych domach, które tęsknią za człowiekiem. Albo „Opowieść Wigilijna”. Brrr! Ale też ❤
  😉

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s