Kto z nas nie marzył w dzieciństwie, by pojechać do Disneylandu? Większość pewnie myśli o tym do tej pory. Przeżyć jeden dzień jak postacie z ukochanych bajek. Pewien artysta postanowił niedawno zniszczyć te marzenia dorosłych z duszą dziecka i stworzyć mroczną parodię tego magicznego miejsca. Choć może nie tyle mroczną, co prawdziwą.

Banksy jest postacią już niemal kultową w świecie street artu, jak i sztuki w ogóle. „Przyozdabia” ściany od lat, każdy z Was na pewno widział kiedyś choć jedną z jego prac, a nikt ciągle nie wie, kim jest. Mimo wielu spekulacji jego tożsamość pozostaje wielką zagadką. Łatka artysty przylgnęła do niego nie bez powodu, a część jego prac można zobaczyć w londyńskiej galerii Laz Inc., inne zaś po prostu na ulicy.

banksy
Zwraca uwagę na codzienne problemy świata. Koło jego dzieł nie można przejść obojętnie.

Przez swoją działalność wzbudza wiele kontrowersji i niejednokrotnie był nazywany wandalem. Organizacja Keep Britain Tidy uważa go za zwykłego przestępce. Podobnie jak obiekty jego drwin – władza, policja, korporacje i nasza kapitalistyczna codzienność.

Co ma wspólnego Banksy z Disneylandem? Okazuje się, że całkiem sporo. W sierpniu w Weston-super-Mare w angielskim hrabstwie Somerset został otworzony tymczasowy projekt artystyczny – Dismaland, którego głównym twórcą jest ów tajemniczy grafficiarz. Sama nazwa ma już charakter prześmiewczy – oprócz nawiązania do krainy Walta Disney’a, pojawia się też angielskie słowo „dismal” oznaczające tyle, co ponury, posępny. Dokładnie taki, jak nasz świat.

Tworzenie demonicznej wersji Disneylandu bardzo długo było sekretem. W celu zmylenia społeczeństwa, rozpowszechniano informację, że dawny park wypoczynkowy ma stać się planem filmowym dla horroru. W „parku konsternacji” (ang. „bemusement park”, co nawiązuje do „amusement park” – „park rozrywki”) znajdziemy 18 przerażających instalacji. Banksy zaprosił do współpracy wielu światowej sławy artystów, których dokładną listę znajdziecie tutaj. 

Co dokładnie można tutaj znaleźć? Wywróconą karocę Kopciuszka, ognisko do palenia książek, zdemolowany zamek… Wszystko to w sposób ironiczny ukazuje obraz współczesnego społeczeństwa. W jednym z wywiadów Banksy określił to miejsce jako: „festiwal sztuki, rozrywki i podstaw anarchizmu”.

Dismaland6-770x504
Kopciuszek zwisa martwa z okna powozu, a paparazzi robię jej zdjęcia. Myślę, że wszyscy rozumieją przekaz.

Łatwo domyślić się, że Dismaland szybko stał się niemałą atrakcją turystyczną. Wejście kosztuje jedyne 3 funty (około 17 zł). Trzeba się jednak spieszyć, bo wystawa otwarta będzie jeszcze tylko 2-3 tygodnie.

Odważylibyście się odwiedzić takie miejsce?

Tutaj dołujące jest wszystko, nawet obsługa.
Advertisements

Jedna myśl na temat “Dismaland, czyli park trudnej rozrywki

  1. Nawet bardzo bym chciała! Słyszałam już o tym projekcie artysty i podoba mi się jego podejście. Żałuję jedynie, że to daleko i otwarte na tak krótko, bo chętnie sama bym odwiedziła i porozmyślała nad instalacjami.

    Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s