Tytuł: „Mały Książę”

Autor: Antoine de Saint-Exupéry
Data premiery: 1943
Data wydania: 2010
Ocena: 9/10

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Tytułowy Książę, choć ciałem jest mały, dźwiga na swoich barkach wielką odpowiedzialność. Musi opiekować się swoją małą planetą, czyścić wulkany i plewić chwasty. Najważniejsza jest jednak Róża. Pewnego dnia postanawia opuścić swój dom i poznać mieszkańców innych planet. 
Z pozoru ta książeczka może wydawać się nam, dorosłym, czystym bełkotem człowieka, którego dręczą pustynne fatamorgany. Jest w niej jednak głębia, której na próżno szukać w niektórych opasłych tomiskach. Pod przykrywką historyjki dla dzieci autor w dość smutny sposób wytyka przywary współczesnego człowieka, który zapomniał, że najważniejsze jest uczucie, jakim można obdarzyć drugą osobę. 
Czy jest to tak na prawdę historia dla dzieci? Myślę, że jednak niekoniecznie. Zadedykowana została osobie dorosłej, za co oczywiście młodsi czytelnicy zostali przeproszeni. Zmusza nas, dziwnych ludzi skupionych na liczbach, do refleksji i zastanowienia się nad ważnymi sprawami. 
Książką została także zilustrowana przez pisarza. Te urocze dzieła sztuki są jednocześnie bardzo osobliwe i oddają w jakiś sposób treść i zamysł Exupéry’ego. 
Książka oczywiście została napisana po francusku, pierwsze wydanie było jednak w języku angielski. I tutaj warto nadmienić, że to polska wersja „Le Petit Prince” była pierwszy typowym przekładem. Polacy bardzo sobie upodobali tę historię
Książka Antoine de Saint-Exupéry doczeka się w tym roku swojej ekranizacji. I choć po zwiastunie już widać, że twórcy przyjęli trochę inną koncepcję niż początkowo można by przypuszczać, jestem bardzo ciekawa efektu. Zwiastun mnie autentycznie wzruszył.
Zapewne każdy z Was czytał „Małego Księcia” jako dziecko. Ja chciałabym Was tylko zachęcić do odświeżenia tej lektury. Zakochałam się na nowo w tej historii i zrozumiałam ją inaczej niż te kilka lat temu. Mam nadzieję, że odbierzecie ją tak samo dobrze.
Advertisements

12 myśli na temat “Dorośli są bardzo dziwni – "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupéry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s