Każdy z Was na pewno słyszał choć raz takie piosenki jak „We are the Champions”, „We will rock you” czy „Bohemian Rhasody”. Brytyjski zespół Queen na stałe zapisał się w popkulturze, odcisnął piętno, które już nigdy nie zniknie. Królewska brygada była mieszanką bardzo różnorodną. Ekstrawertyczny wokalista z Zanzibaru. Gitarzysta z bujną fryzurą, który z wykształcenia jest astronomem. Cichy i spokojny basista. No i perkusista – amant o dość dziewczęcej urodzie. Z tego zrodziła się legenda.

„Występowanie przed tłumem to jak zastrzyk adrenaliny. Żadne uczucie nie jest w stanie temu dorównać. Po odlocie na scenie potrzeba mi wiele godzin, by dojść do siebie i zacząć zachowywać się normalnie.”

-Freddie Mercury

Mark Blake na co dzień pisze dla wielu znaczących magazynów. To także autor licznych biografii legend rockowej sceny. Tym razem zaoferował nam „Biblię fanów Queen, manifest pokolenia, portret fenomenu”. Przez kilka lat rozmawiał z członkami zespołu i ludźmi, którzy choć w najmniejszym stopniu byli z Królową związani. Dzięki temu dostajemy kompletną historię, pełną anegdot i rozwianych tajemnic.
To prawda, długo czytałam tę książkę, jednak nie jest to jej wina. Brak czasu nie pozwalał mi się odpowiednio wczuć w nią, czytanie po łebkach nigdy nie wychodzi mi na dobre. Zasiadłam jednak w sobotę i skończyłam niemal od razu.
„Królewska historia” jest niezwykle drobiazgowa. Autor dotarł do informacji, do których innym się nie udało. Takie pozycje to perełki i niesamowita gratka dla fanów. Jest jak wehikuł czasu, który pozwala nam to wszystko przeżywać razem z Queen. Przy tym Blake zachował zimną krew i pełen obiektywizm. Świat Queen nie był idealny, do takiego było mu daleko, a każdemu z Panów są wytykane jego wady czy dziwactwa. Nie gloryfikuje się ich tutaj w żaden sposób.
Książka ta to istne kompendium wiedzy na temat Queen i kalendarium ich dokonań. Liczą się potwierdzone i pewne fakty, natomiast legendarnym ekscesom i skandalom miejsca poświęcono niewiele. Nie brak tutaj też mocnych słów i opisów przeżyć kwartetu. Liczne kłótnie, różnice między nimi, nadmierny perfekcjonizm, krytyka ówczesnych mediów… To właśnie o tym pisze Blake. Próbuje ukazać jak kształtował się zespół i usprawiedliwić niektóre z ich wyborów.

Mimo takiego podejścia autora, nie jest to podręcznik do historii. Bardzo często mówię o tym przy okazji wszelkich biografii, jest to rzecz, na którą zwracam uwagę najczęściej. To jest wyznacznik, czy taką pozycję dobrze się czyta i czy jest interesująca.

„Królewska historia” pozwoliła mi dowiedzieć się na prawdę wiele o tak ważnym dla mnie zespole. Zespole, którego fanem jest mój ojciec i którego właśnie dzięki niemu zaczęłam słuchać jeszcze jako berbeć. Poprzeczkę zawiesiłam na prawdę wysoko, a tej pozycji udało się ją przeskoczyć.
Już ustaliliśmy, że treść jest wspaniała. Przepiękne jest też wydanie. Wydawnictwo SQN dało nam iście królewską książkę ze złotymi napisami i niesamowitą grafiką na przedniej okładce. Artyści wyglądają jak namalowani akwarelą. Cudo! Z wykonaniem już niestety gorzej. Strasznie dbam o swoje książki, przywiązuje wielką uwagę do tego, by były w jak najlepszym stanie i drażni mnie, jeśli coś jest nie tak. W trakcie czytania złoty napis „Queen” na grzbiecie starł się całkowicie. Zostało tylko białe pole. Za to niestety jedna ocena w dół.
„Queen. Królewska historia” to książka, po którą każdy fan MUSI sięgnąć. To jest po prostu dobra…. nie… bardzo dobra biografia, której lektura była czystą przyjemnością i po którą sięgnę zapewne jeszcze nie raz. Sprawiła, że inaczej spojrzałam na muzyków, zaczęłam rozumieć, co mięli na myśli i jacy byli na prawdę. Jeśli autor to właśnie chciał tą książką osiągnąć, spisał się na medal.

Tytuł: „Queen. Królewska historia”
Tytuł oryginału: „Is This The Real Life? The Untold Story of Queen”
Autor: Mark Blake
Data wydania: 4 marca 2015
Ocena: 8/10

Queen [Mark Blake] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.

 
Advertisements

5 myśli na temat “Przedstawienie musi trwać – "Queen. Królewska historia"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s