Każdy z nas kłamie średnio 10 razy na dobę. Czasem są to niewinne kłamstewka. Nie chcemy kogoś skrzywdzić, złamać konwenansu… Zdarza się jednak, że nasze zaginanie prawdy nie tyczy się takich błahostek. Jak odkryć, czy żona Cię zdradza? Czy dziecko bierze narkotyki? Czy polityk naprawdę jest/nie jest zamieszany w jakąś aferę? Z pomocą przychodzi nam trójka byłych agentów CIA, specjalistów w tej dziecinie, którzy stworzyli model wykrywania kłamstwa. Naukę czas zacząć!

„Są ludzie, którzy kłamią dla zysku, i są ludzie, którzy kłamią z ucisku, ludzie, którzy kłamią tylko dlatego, że powiedzenie prawdy jest dla nich aktem całkowicie niepojętym… i ludzie, którzy kłamią, czekając, aż nadejdzie czas na prawdę.”

Stephen King „Sklepik z marzeniami”

Czy możliwe jest by wykryć kłamstwo tylko patrząc na daną osobę? Owszem. I choć nie jest to metoda pewna w 100 %, jest jedną z najbardziej wiarygodnych. Do tej pory nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wielkie znaczenie mają wszystkie nasze odruchy bezwarunkowe. Przyłożenie ręki do ust, nagły tik , używanie pewnego określonego słownictwa… To wszystko może sprawić, że nasz mały fałsz szybko zostanie wykryty, a kłamca nawet się nie zorientuje.
„Anatomia kłamstwa” to wartościowe, a jednocześnie bardzo przystępne, źródło wiedzy z zakresu psychologi behawioralnej i wariografii. Tak, wiem, wszystko brzmi bardzo mądrze. Może to i jest książka naukowa, jednak napisana bardzo przyjemnym językiem zrozumiałym dla laików. Wszystko tłumaczone jest na podstawie sytuacji z życia, głownie tych z życia agenta. Cytowane są różne przesłuchania, wywiady, a nawet wypowiedzi polityków. Będziecie zaskoczeni tym, jak niektórzy bezczelnie oszukują innych.
Autorzy prezentują nam pewien schemat, model, który wypracowali przez lata swojej kariery. Wykrywanie kłamstwa to umiejętność, której można się bardzo łatwo nauczyć. Oczywiście warto mieć też do tego jakieś predyspozycje, jednak nie jest to żadna czarna magia. Sztuka obserwacji i uważnego słuchania. To wszystko. Kluczem do tego jest zrozumienie procesu kłamania i wyuczeniu się pewnych technik zadawania pytań.
Książka nie jest długa, zaledwie trzysta stron. Wydawać by się mogło, że temat „kłamstwo” jest jak rzeka. Mimo to twórcom udało się zgrabnie tę wiedzę skompresować i za to duży plus. Zainteresowanie nie mija, nie ma momentów znużenia, a dokładnie wiadomo co i jak.
Co najważniejsze ta pozycja jest na prawdę przydatna. Sama zaczęłam łapać się na tym, że korzystam z podanych wskazówek. Oczywiście praktyka czyni mistrza, więc w wykrywacz kłamstw póki co się nie bawię. Dodatkowo sprezentowane zostały nam trzy dodatki. Pierwszym jest lista proponowanych pytań, których możemy użyć w różnych sytuacjach. Twórcy bardzo często zaznaczają, jak istotny jest sposób dociekania do danej informacji, by nie obudzić w przesłuchiwanym wzmożonej czujności. Szukacie opiekunki do dziecka? Ktoś Was okradł i chyba wiecie kto? Ukochany Was zdradza? Tam znajdziecie najlepszą pomoc. Kolejne dwa – przykładowe przesłuchanie z użyciem modelu i słowniczek – są również bardzo ciekawe.
Jedni mówią, że swobodnie gospodarują prawdą. Inni po prostu upiększają rzeczywistość. Ponoć kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą. „Anatomia kłamstwa” to broń, która może się bardzo przydać. Taką wiedzę trzeba mieć tak na wszelki wypadek.


Anatomia kłamstwa [Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Tytuł: „Anatomia kłamstwa”
Tytuł oryginału: „Spy the Lie: Three Former CIA Officers Reveal Their Secrets to Uncloaking Deception”
Autor: Philip Houston, Don Tennant, Susan Carnicero, Michael Floyd
Data wydania: 18 lutego 2015
Ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non
 
Advertisements

5 myśli na temat “Już nikt Cię nie oszuka! – "Anatomia kłamstwa"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s