Tytuł:Wielki Gatsby
Autor: Francis S. Fitzgerald
Ocena: 7/10

„Nieuczciwość w kobiecie to rzecz, której nigdy nie potępia się zbyt surowo. „

Historia wielkiej miłości, oddania i spełniania marzeń. Dowód na to, że mężczyzna, który kocha, potrafi zrobić wszystko dla kobiety. Nie ważne jak infantylnej i zadufanej w sobie. A wszystko opowiedziane z perspektywy człowieka wplątanego w całą intrygę.

W 1923 roku Fitzgerald porzucił wszystko, by przez kolejne trzy lata skupić się tylko na jednej rzeczy – Jayu Gatsby. Powieść wielokrotnie poprawiana, miała stać się jednym z jego największych dzieł. Cel został osiągnięty, jednak poczekać musiał na to kilkadziesiąt lat.

Lata 20. XX wieku. Nowy Jork. Czas prohibicji, upadku moralności i wielkich fortun. To właśnie w takich okolicznościach poznajemy tajemniczego Jaya Gatsby’ego, który w niewiadomy sposób stał się milionerem. Jest to osobistość znana choćby z wielkich przyjęć, ale tak na prawdę nie zna go nikt. Ta otoczka tajemnicy oczywiście wywołuje liczne plotki na jego temat. Podobno kogoś zabił, był na wojnie i studiował na Oxfordzie. Ze światem przestępczym też miał powiązania. Wszystkich intrygowało skąd wzięły się jego miliony, którymi tak rozrzutnie rozporządzał.

Mężczyzna, przekonany o swojej wyjątkowości, spełnia po kolei każde marzenia, nie patrząc na koszta. A gdy już zdobył pieniądze, sławę i szacunek, nastał czas na odzyskanie dawnej miłość z młodości.

Fitzgerald ukazuje środowisko bogatych, zepsutych do szpiku kości ludzi, dla których liczy się tylko zabawa i pieniądz. Każdy myśli tylko o sobie i swoich celach. Gatsby także. Dostaje on trudno i bolesną lekcję, choć wydawać by się mogło, że tak oczywistą. Miłości kupić nie można, nawet w tak zepsuty świecie.

Tragiczna historia napisana w genialny sposób. I choć od tamtego czasu minęło prawie 100 lat, ciągle można znaleźć aktualne motywy. Obowiązkowa pozycja na półce moli książkowych i zasłużone miejsce na liście BBC.

Advertisements

4 myśli na temat “"Wielki Gatsby" – F. S. Fitzgerald

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s